1. Nużeniec
Dlaczego produkty z Chin?
Badacze zachodniej medycyny dopiero od niedawna zainteresowali się negatywnym wpływem roztoczy Demodex na skórę. Chińczycy prowadzą takie badania od dziesięcioleci, co dało im znaczną przewagę w osiągnięciach medycznych z tej dziedziny. Badania były głównie skupione na zrozumieniu związku roztoczy z chorobami skóry oraz na znalezieniu środków, które w bezpieczny sposób by je wyeliminowały.
Czy nużeniec może szkodzić skórze?
Tak, roztocza Demodex powodują jej podrażnienie, m.in. poprzez pośmiertne wydalanie odchodów, wydzielin, roznoszenie bakterii, nadmierną kolonizację, pobierając substancje odżywcze z korzeni włosa i gruczołów łojowych. Po śmierci ciała nużeńców przyjmują formę cieczy, rozkładając się w skórze i tworząc stan zapalny.
Czy nużeńce powodują wypadanie włosów?
Ich obecność oraz poruszanie się w mieszkach włosowych może prowadzić do przesunięcia podstawy włosa lub jego wypadnięcia na skutek uszkodzenia mechanicznego. Włosy zazwyczaj stają się przerzedzone, a w przypadku rzęs można zaobserwować zmianę kierunku porostu lub ich całkowitą utratę. Po wyleczeniu zarówno włosy na głowie, jak i włoski rzęs czy brwi powinny odrosnąć bez problemu. Proces ten może potrwać kilka tygodni, więc należy uzbroić się w cierpliwość.
Jakie są najbardziej oczywiste objawy aktywności nużeńców?
Istnieje wiele objawów aktywności nużeńca. Nie jest to lista kompletna, zawiera jednak najczęstsze symptomy. Najbardziej charakterystycznym z nich jest uczucie łaskotania lub pełzania czegoś po skórze, zwłaszcza w porze wieczorowej. W przypadku swędzenia skóry głowy należy wykluczyć obecność wszy lub łupieżu. Często pory na skórze nosa, czoła, podbródka i policzków stają się widocznie powiększone i ciemne. Trądzik może pojawić się jako kolejny etap zakażenia. Z czasem skóra twarzy robi się czerwona (leczenie trądziku różowatego), powiększając i uszkadzając naczynia włosowate oraz powodując zgrubienia nosa (guzowatość nosa). Do pozostałych objawów należą: – utrata włosów, rzęs, brwi; – swędzące powieki / zapalenie brzegów powiek; – przetłuszczająca się skóra; – przesuszona skóra; – krosty, wypryski, wykwity ropne; – przekrwienie skóry, rumień, teleangiektazje; – infekcje bakteryjne skóry.
Czy trądzik młodzieńczy ma związek z nużeńcami?
Tak, 90% trądziku młodzieńczego jest spowodowane obecnością roztoczy Demodex, a 10% to wynik zakażeń bakteryjnych*. Zmiany hormonalne w gruczołach łojowych powodują wytwarzanie większej ilości sebum, co czyni skórę idealnym miejscem do życia i rozmnażania się nużeńców. Mogą one łatwo reprodukować się, nasilając zmiany skórne. * Dane pochodzą ze 150 klinik w Chinach, które stosują maść medyczną ZZ do leczenia trądziku różowatego.
Czy można być chorym, zupełnie nie będąc tego świadomym?
Tak! Wiele osób ma problem skórne o różnym stopniu natężenia. Nie są one świadome, że przyczyną tego są pajęczaki o mikroskopijnych rozmiarach. Niestety, profesje medyczne niewiele uwagi poświęcają temu zagadnieniu, a im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe są szanse na to, by ujarzmić nużeńca i powstrzymać go od wyrządzenia większych szkód na naszym ciele.
Czy wykonanie testu w kierunku Demodex jest potrzebne?
Oczywiste jest, że zanim rozpoczniesz leczenie, należy upewnić się, czy za Twoimi zmianami skórnymi na pewno stoi nużeniec. Test potwierdzi bądź wykluczy ich obecność. Wynik pomoże ustalić ewentualną skalę namnożenia oraz rodzaj roztoczy. Najlepiej wybrać laboratorium lub dermatologa, który jest doświadczony w tej kwestii. Leczenie oraz kontrole powinny być zaaprobowane przez dermatologa.
Czy nużeńcem można się zarazić?
Tak, można się zarazić poprzez kontakt fizyczny z osobą zarażoną, np. przez wspólne spanie, przytulanie, używanie tych samych ręczników, przyborów itp. Jednak nie każdy zarażony ma problem. Faktem jest, że u większości zakażonych osób nie występują żadne objawy choroby. Wśród zakażonych tylko 10% ma problemy skórne. Może tak być z powodu mocniejszego układu odpornościowego lub z innych nieznanych nam przyczyn. Osoby zakażone bez objawów choroby również mogą przekazywać te pasożyty innym. Pierwsze objawy choroby mogą uwidocznić się po miesiącach, a nawet latach od momentu zakażenia.
2. Trądzik
Trądzik różowaty. Krem XFML
Używanie kremu XFML jako jedynego preparatu leczniczego obejmuje od trzech do czterech zastosowań w ciągu doby. Bardzo ważne jest przestrzeganie wskazanej częstotliwości użycia oraz aplikowania nocnego (duża liczba nużeńców wychodzi na powierzchnię skóry nocą!). Kluczową rolę w terapii odgrywa systematyczność. Przed użyciem należy zapoznać się z opisem preparatu.
Trądzik różowaty. Leczenie maścią ZZ
Terapia preparatem siarkowym jest popularna zarówno w leczeniu zmian trądzikowych, jak i w samym unicestwianiu roztoczy. Stosowanie obejmuje dwukrotne aplikowanie w ciągu doby (jedno w ciągu dnia i jedno na noc). W leczeniu maść siarkową można połączyć ze stosowaniem kremu XFML, wówczas należy zredukować liczbę zastosowań o 1 dla obu preparatów. Siarka ma właściwości wysuszające, co jest przydatne zwłaszcza w przypadku krost z wysiękiem ropnym. Przed zastosowaniem należy przeczytać opis produktu.
Mydła i produkty do pielęgnacji skóry
Preparaty służące do mycia i oczyszczania skóry odgrywają ważną rolę zarówno w usuwaniu roztoczy, jak i w utrzymywaniu higieny. Brud, kurz, łój, roztocza oraz bakterie – to wszystko znajdziemy na naszej skórze. W trakcie leczenia ważne jest, aby przed nałożeniem preparatu leczniczego oczyścić powierzchnię skóry z niekoniecznie widocznych substancji i mikroorganizmów. Odpowiednie preparaty to takie, których skład został opracowany w sposób profesjonalny, nie szkodząc przy tym skórze. Swoją wyjątkowość i zarazem skuteczność zawdzięczają setkom bądź tysiącom lat doświadczenia w naturalnej medycynie chińskiej. Produkty myjące stanowią świetną profilaktykę w zakresie ochrony przed roztoczami Demodex, roztoczami kurzu domowego czy rozkruszkami, warto więc stosować je po wyleczeniu.
Dlaczego pełna eliminacja roztoczy trwa tak długo?
Leczenie Demodex wymaga kilkumiesięcznej terapii, ponieważ trudno jest dotrzeć do osobników i jaj znajdujących się w głębi skóry. Łatwiej jest zniszczyć nużeńca długiego, ponieważ regularnie wychodzi na powierzchnię skóry w celu prokreacji. Nużeniec krótki żyje ukryty głębiej i nie wychodzi na zewnątrz tak często, więc jego eliminacja trwa dłużej. Jaja i poczwarki zawsze znajdują się głębiej w skórze i otoczone są nieprzepuszczalną błoną. Nie można ich zniszczyć pestycydami czy Iwermektyną ani niczym innym. Czas od zapłodnienia do wyklucia się nowego pokolenia to 15-20 dni. Dlatego bardzo ważne jest prowadzenie leczenia w sposób nieprzerwany, wyeliminowanie dorosłych osobników oraz zapobieganie ich rozmnażaniu się. Minimalny czas terapii dla: – demodex folliculorum (nużeniec ludzki) to 90 dni; – demodex brevis (nużeniec krótki) to 120 dni.
Czy mogą zdarzyć się jakieś niepowodzenia podczas leczenia trądziku różowatego?
Tak, jest to możliwe. Pogorszenie stanu może pojawić się kilka dni po rozpoczęciu leczenia. Kiedy roztocza umierają, ich rozkład następuje wewnątrz skóry, co powoduje infekcje i powstawanie stanów zapalnych. Jest to najtrudniejszy czas dla osób cierpiących na trądzik i trądzik różowaty, ponieważ może im się wydawać, że leczenie nie przynosi efektów. Bardzo ważne jest, żeby nie zniechęcać się na tym etapie i kontynuować leczenie bez żadnej przerwy. Okres ten nie potrwa długo, Twoja skóra niedługo się oczyści, a jej wygląd znacznie się polepszy.
Leczenie w trakcie ciąży i karmienia piersią
W tym okresie nie należy stosować kremu XFML, maści ZZ ani pozostałych produktów zawierających mocne stężenie siarki. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek preparatu należy zapoznać się z jego pełnym opisem, który dostępny jest w zakładce „SKLEP” po kliknięciu w dany produkt. Produkty bezpieczne do stosowania dla kobiet w ciąży i matek karmiących: mydło Manting, szampon Manting, szampon i żel Kuizun, mydło Manzhitang, spray przeciw roztoczom Manting.
Czy mogę nosić makijaż podczas terapii?
W trakcie leczenia najlepiej nie stosować makijażu. Jej celem jest zabicie jak największej liczby roztoczy. Jeśli stosuje się makijaż lub coś podobnego w tym samym czasie, działanie kremu zostaje osłabione i leczenie trwa dłużej. Oczywiście jeśli zajdzie taka konieczność, można stosować makijaż – w drodze wyjątku. Poza tym wiele kosmetyków zawiera substancje podrażniające skórę, co nie wpływa korzystnie na jej stan.
3. Leczenie
Roztocza nużeńca a piękno Twojej skóry
Nawet jeśli brak jest widocznych objawów obecności nużeńca, warto je wyeliminować jak najszybciej ze skóry, zanim doprowadzą do rozwinięcia się choroby. Poszerzone pory są bardzo powszechnym skutkiem obecności nużeńców. W większości przypadków występują one na nosie, czole i podbródku. Pozbycie się poszerzonych porów jest możliwe dzięki użyciu maści ZZ, ponieważ zamyka ona pory i pomaga utrzymać skórę w zdrowiu. Obecnie istnieje wiele dobrych produktów kosmetycznych do skóry, jednak tak naprawdę pomagają one przetrwać nużeńcom. Stosowanie odpowiednich kosmetyków, zawierających wiele substancji odżywczych, wspomaga tylko roztocza w rozwoju. Wyeliminowanie roztoczy to pierwszy krok, który polepszy wygląd Twojej skóry, a wtedy efekty używania drogich kosmetyków okażą się jak najbardziej pozytywne – nie będą one pomagały roztoczom w rozmnażaniu się i niszczeniu Twojej skóry. Częstym skutkiem działań nużeńca jest także utrata rzęs, ponieważ żyje on w ich korzeniach.
Jak długo roztocza Demodex żyją poza ciałem?
Nużeniec ginie dość szybko w suchym środowisku. Może on przetrwać najwyżej kilka godzin poza ciałem żywiciela. W wilgotnym środowisku, jak np. na ręczniku, może być to dłuższy czas. W kropli oleju nużeńce mogą przetrwać nawet do 58 godzin.
Czy podczas leczenia należy zachować szczególne środki ostrożności w domu?
Niekoniecznie, jak wspomniano wyżej, roztocza giną szybko poza organizmem żywiciela. Wyjątkiem jest wilgotne środowisko. Dlatego staraj się używać osobistego ręcznika i akcesoriów, by zminimalizować jakiekolwiek ryzyko. Zmieniaj także często poszewki na poduszki lub spryskuj je specjalnym płynem w spraju (Manting). Pozwoli on na usuwanie roztoczy z powierzchni wykończonych materiałem (np. sofa, materac, pościel, ręczniki). Staraj się unikać bezpośredniego (bliskiego) kontaktu z zakażonymi osobami*. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób, których odporność jest przewlekle obniżona. W takim przypadku istnieje spore ryzyko ponownego rozwoju choroby. Osoby zdrowe są znacznie mniej narażone. *Prosimy nie niepokoić się, jeśli partner(ka) nie ma żadnych widocznych objawów, takich jak: trądzik , trądzik różowaty, swędzenie itd. W takim przypadku należy najpierw poczekać, aż leczenie odniesie skutek i okaże się, że nużeniec był wyłącznie Twoim problemem. W późniejszym czasie możesz sprawdzić, czy ewentualny kontakt fizyczny z partnerem(-ką) sprawia, że stan Twojej skóry się pogarsza. Staraj się również unikać dotykania twarzą swoich zwierzątek domowych, ponieważ one również mogą być narażone. W przypadku nużycy u psa zawsze myj ręce po głaskaniu zwierzęcia.
Czy uczucie ciepła/chłodu jest normalne, gdy nakładam krem?
Tak, przy pierwszych zastosowaniach krem XFML może powodować uczucie gorąca/pieczenia skóry. Stan ten utrzymuje się przez kilka minut. Po jakimś czasie skóra przestaje reagować w taki sposób. Użycie maści ZZ może powodować efekt chłodu z powodu obecnej w nim mięty. Preparat ten zawiera siarkę, należy więc unikać kontaktu z oczami i śluzówkami. Obecność mięty może powodować u niektórych osób łzawienie, jeśli jest on aplikowany np. w okolicach kości jarzmowej.
Dlaczego uczucie łaskotania staje się najbardziej intensywne wieczorem i w nocy?
Roztocza nużeńca stają się bardziej aktywne w ciemności. Są one genetycznie zaprogramowane tak, by wychodzić na powierzchnię skóry w celu rozmnażania się. To zwiększa szansę ich przeżycia (ich żywiciel śpi), a na powierzchni skóry ma miejsce większy ruch. Poza tym roztocza te unikają promieni światła słonecznego, gdyż są dla nich one szkodliwe.
Czy powinienem brać witaminy i suplementy podczas leczenia?
Suplementacja i przyjmowanie witamin raczej nie oddziałują bezpośrednio na nużeńce, ale mają bardzo ważny wpływ na cały organizm oraz jego prawidłowe funkcjonowanie, zwłaszcza w przypadku osób o obniżonej odporności. Również mocne zakwaszenie organizmu wpływa na stan naszej odporności, a także wchłanialność witamin. Jest to bez wątpienia temat, który każdy z nas powinien zgłębić. Oto kilka witamin, które wpływają na zwiększenie odporności: – witamin C (kwas L-askorbinowy); – witamina B2 (ryboflawina); – witamina B12; – witamina D; – witamina E; – witamina PP (niacyna). Minerały zwiększające odporność: – żelazo; – magnez; – cynk. Suplementy odkwaszające organizm, korzystnie wpływające na pracę jelit: – proszek zasadowy (np. z dodatkiem inuliny); – mieszanka zmielonych nasion babki płesznik, babki jajowatej, cykorii z dodatkiem Lactobacillus acidophilus, Bifidobacteriumlactis do odbudowy flory bakteryjnej jelit. *** Klauzula o zrzeczeniu się odpowiedzialności *** Informacje zawarte w treści tej strony zostały zebrane z wielu źródeł. Autorzy nie są odpowiedzialni za ich wykorzystanie. Informacje pochodzą od doświadczonych badaczy tematu, którego strona dotyczy. Chiński profesor Zhao Zhong-Zhou specjalista w profilaktyce i leczeniu formy larwalnej ludzkiej akarozy oraz jeden z najbardziej postępowych specjalistów w tej dziedzinie przygotował znaczną część prezentowanych treści.