Witamy w Centrum Walki z Nużeńcem. Leczenie Demodex to nasza specjalność.

Blog Post

Zapalenie brzegów powiek

ZAPALENIE BRZEGÓW POWIEK WYWOŁANE OBECNOŚCIĄ ROZTOCZY Z RODZINY NUŻEŃCOWATYCH to obecnie dość często spotykany problem,
który z łatwością może być mylony z innymi schorzeniami oczu, takimi jak: sezonowye lub całoroczne zapalenie spojówek, atopowe zapalenie spojówek/ rogówek, czy też kontaktowe zapalenie skóry powiek / spojówek.
Wykonanie testu laboratoryjnego w kierunku Demodex, z pewnością pomoże ustalić prawidłową diagnozę i wykluczyć ewentualność pozostałych schorzeń lub ich współistnienie.

Do bardzo typowych objawów choroby, należy zaliczyć:

 • świąd, pieczenie, zaczerwienienie powiek/ spojówek
 • opuchlizna powiek
 • wydzielina o żółtawym zabarwieniu (pojawiająca się najczęściej po przebudzeniu)
 • nadmierne wypadanie rzęs lub zmiana kierunku ich rośnięcia (na skutek przemieszczenia podstawy włosa)
 • uczucie piasku w oku, zespół suchego oka (zaburzenie wydzielania filmu łzowego), co może wpływać na pogorszenie widzenia

Podobnie, jak w przypadku leczenia zmian skórnych, okres terapii nie powinien być krótszy, niż trzy miesiące.
Ma to na celu zwiększenie pewności, iż wszystkie bytujące roztocza zostały usunięte.
W terapii przeciw zapaleniu brzegów powiek, czas leczenia jest zazwyczaj nieco dłuższy. Wiąże się to m.in. z ograniczeniem w zastosowaniu innych preparatów, np. zawierających siarkę sublimowaną.
Przy stosowaniu produktów zawierających ten pierwiastek należy unikać kontaktu ze śluzówkami. W tym wypadku, nie stosujemy kremu siarkowo-cynkowego ZZ, ani balsamu siarkowego bezpośrednio na powieki. Produkty te dozwolone są do stosowania na twarz, brwi, omijając okolicę oczu.

W leczeniu zapalenia brzegów powiek stosujemy krem XFML (z zawartością 3% Metronidazolu).
Preparat należy aplikować bardzo precyzyjnie, tak aby nie miał styczności z gałką oczną, gdyż może ją podrażniać. Krem stosujemy 2-3x dziennie na powieki oraz w okolice, aby uniknąć przenoszenia się roztoczy w inne miejsca. Bardzo ważna jest aplikacja nocna. Do codziennego przemywania powiek można użyć płynu Blephasol, specjalnie nawilżonych chusteczek OCuSOFT lub odpowiednio rozrobionego roztworu wody przegotowanej z dodatkiem kilku kropel olejku z drzewa herbacianego lub mięty pieprzowej.
Należy pamiętać, aby olejek był organiczny, bez sztucznych barwników i bez konserwantów. Do przemywania stosujemy jednorazową gazę jałową.
Nie należy używać płatków kosmetycznych, które pozostawiają drobne nitki waty w powiekach.
Dla przyniesienia ulgi suchym i męczonym oczom, należy zastosować nawilżające krople do oczu bez zawartości konserwantów.

Comments (3)

 1. Anonim 3 sierpnia 2020 at 13:42 Reply

  Ja walczę z tym od lat, odwiedziłam dziesiątki okulistów na Śląski i wszyscy rozkładali rece nie wspomnieli nawet o nuzencu. Sama doszłam do tego co mi jest potwierdzajac badaniem labolatoriyjnym kilkakrotnie. Jedynym lekarzem który podszedł do problemu poważnie byla p. Dr Glinko z Katowic. Minęły 2 lata leczenia jest zdecydowanie lepiej ale ciągle zapobiegawczo smaruję oczy i nie jest idealnie

 2. Anonim 24 kwietnia 2019 at 22:28 Reply

  A jak przygotować olejek herbaciany, by nanieść go na powieki? Ile kropli i w czym rozpuścić?

  1. Agula88 9 marca 2021 at 10:45 Reply

   Taki olejek herbaciany można znaleźć również w płynach micelarnych i nie trzeba wcale wtedy robić go samemu w domu. Według mnie jest to znacznie prostsze 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

X