Witamy w Centrum Walki z Nużeńcem. Leczenie Demodex to nasza specjalność.

Tradzik – przyczyny i odmiany

Skutecznie, trwale i przy pomocy naturalnych kosmetyków – wiele osób marzy o tym, by zlikwidować trądzik na policzkach, jednak często wysiłki nie przynoszą efektu. Zły wygląd cery negatywnie wpływa na postrzeganie urody i powoduje stres, a czasami także poczucie bezsilności, chęć izolacji. W Centrum Walki z Nużeńcem jesteśmy przekonani, że właściwe rozpoznanie problemu oraz odpowiednio dobrane preparaty lecznicze mogą przyczynić się do zwalczenia trądziku, a tym samym doprowadzić do poprawy jakości życia. Dowiedz się więcej i odkryj możliwości, jakie skrywa medycyna chińska w walce z trądzikiem.

W Europie co druga osoba, która odwiedza dermatologa ma problem z trądzikiem. Coraz częściej także dorośli, u których krostki pojawiają się niespodziewanie po trzydziestce.

Trądzik to już nie tylko zmora nastolatków. Coraz częściej pojawia się też po trzydziestym roku życia, zwłaszcza u kobiet. Wtedy ma jednak zupełnie inne przyczyny. U nastolatków to wina szalejącej burzy hormonalnej, która zakłóca prawidłową pracę skóry i gruczołów łojowych. W pewnym stopniu też genów, bo odkryto, że osoby ze skłonnością do trądziku mają inny skład sebum, a także budowę mieszków włosowych. U trzydziestolatków to często efekt złej diety, braku odpowiedniej higieny, zmian hormonalnych, stresu czy nawet nietolerancji pokarmowych. Trądzik najczęściej pojawia się po trzynastym roku życia i zazwyczaj ustępuje dopiero około 25. roku życia. W trakcie niego dochodzi do nieprawidłowego złuszczania się komórek naskórka oraz zwiększonej produkcji sebum, które zatykają ujścia gruczołów łojowych. To z kolei staje się świetną pożywką dla żyjącej na skórze bakterii – Propionibacterium acnes. Wywołuje ona stan zapalny, który objawia się grudkami, krostkami, naciekami na skórze. Pojawiają się one jednak w zupełnie innych miejscach u nastolatków niż u dorosłych. W okresie dojrzewania zazwyczaj atakują tak zwaną strefę T, czyli czoło, nos i policzki. W trądziku po trzydziestce najwięcej jest ich za to w strefie U, czyli na żuchwie, szyi i brodzie. Czasem wykwity skórne pojawiają się także na łopatkach. Inny jest też przebieg obu odmian trądziku. Mimo że zmian jest dużo więcej w okresie dojrzewania, to trądzik dorosłych trwa o wiele dłużej i dużo częściej zostawia silnie do usunięcia przebarwienia.

Trądzik na policzkach – przyczyny

Trądzikowi na policzkach sprzyja wiele czynników, wśród których są – prócz wymienionych powyżej – także:

– dieta o wysokim indeksie glikemicznym, czyli wszystko to, co szybko podnosi poziom cukru we krwi. Słodycze, białe pieczywo, makaron, ale także na przykład marchewka. Oczywiście zjedzenie ich raz na jakiś czas nie spowoduje nagłego wysypu krostek, ale robienie tego kilka razy dziennie może wpłynąć na jego zaostrzenie.

– zaburzenia hormonalne – nagły atak trądziku u kobiet może być też spowodowany zaburzeniami stężenia prolaktyny we krwi czy problemami z tarczycą. Bardzo często to też wynik podwyższonego stężenia androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, które normalnie u kobiet są na bardzo niskim poziomie. A jeszcze częściej nadwrażliwości na nie receptorów znajdujących się w skórze. Wtedy nawet niewielkie stężenie androgenów we krwi może uaktywniać trądzik. Taką nadwrażliwość wykrywają już testy genetyczne, które można zrobić w gabinecie dermatologicznym. Zajmuje to sekundę i polega na pobraniu wymazu z policzka, a wyniki są dostępne w przeciągu kilku tygodni.

– nietolerancje pokarmowe – coraz więcej badań naukowych łączy trądzik, który pojawia się po trzydziestce, z nietolerancjami pokarmowymi, głównie laktozy czy glutenu.

– żle wykonywany demakijaż – to, że niektóre składniki zatykają pory i sprzyjają powstawaniu zaskórników to żadne nowe odkrycie. Ale nawet te delikatne dla skóry, na przykład lekki krem na dzień, mogą jej zaszkodzić, jeśli nie zostaną dokładnie usunięte z niej wieczorem. Niezwykle istotny jest zwłaszcza demakijaż, który najlepiej robić w dwóch krokach. Najpierw usunąć makijaż olejkiem, a potem użyć żelu czy pianki do zmycia wodą. To gwarantuje dokładne usunięcie z niej wszystkich pozostałości kosmetyków.

– przesuszanie skóry – stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków na trądzik może przesuszyć skórę i wywołać odwrotny efekt niż zamierzony – nasilić produkcję sebum i zmiany trądzikowe. Dlatego pamiętaj o regularnym nawilżaniu cery.

– zbyt ciężki podkład – najnowsze badania przeprowadzone w zeszłym roku w Polsce i opublikowane w „Journal of Dermatological Treatment” dowodzą, że zbyt ciężkie podkłady stosowane w trądziku dorosłych mogą wydłużyć leczenie nawet o dziesięć lat. Dlatego przy zmianach zapalnych należy stosować lekkie kremy BB i podkłady.

– przykładanie telefonu komórkowego do twarzy – telefon jest siedliskiem drobnoustrojów, a częste przykładanie ekranu do twarzy może spowodować przenoszenie się ich na skórę twarzy. Należy pamiętać o częstej dezynfekcji komórki oraz trzymaniu słuchawki w odpowiedniej odległości od policzka.

zakażenie nużeńcem

Trądzik – rodzaje

Trądzik, który pojawia się u nastolatków to tak zwany trądzik młodzieńczy. Mimo że ma zupełnie inne przyczyny niż trądzik dorosłych, oba mogą mieć taką samą postać.

Postać zaskórnikowa – dochodzi w niej do nadmiernego złuszczania się ujść mieszków włosowych i ich zatykania. Powstają wtedy zaskórniki otwarte, czyli czarne widoczne kropki na skórze lub zaskórniki zamknięte, przypominające niewielkie grudki. Dochodzi też do poszerzenia porów. Zazwyczaj takie zmiany pojawiają się w strefie T, czyli na nosie, policzkach, brodzie i czole.

Postać grudkowa – w trakcie z niej z zaskórników rozwijają się na skórze wypukłe, czerwone grudki, które są bolesne. Towarzyszy im też stan zapalny.

Postać naciekowa – w tej postaci trądziku dochodzi do powstania, często w dolnych partiach twarzy, czerwonych dużych krostek, które są bolesne, ale nie zawierają wydzieliny ropnej. Zazwyczaj utrzymują się dość długo na skórze i pozostawiają przebarwienia pozapalne, a czasem, gdy naciek jest głęboki, także blizny. Oprócz trądziku pospolitego powszechną odmianą trądziku jest też różowaty. Rozwija się on wyłącznie u dorosłych. Oprócz zaskórników i grudek, które pojawiają się na policzkach i na nosie, dochodzi w nim do permanentnego rozszerzenia naczyń krwionośnych i widocznego rumienia. To dlatego, że w przypadku tego trądziku stan zapalny rozwija się w naczyniach krwionośnych. Zmiany zaostrzają skoki temperatury, ostre potrawy, alkohol oraz agresywne kosmetyki.

Trądzik na policzkach – domowe metody

By zwalczyć trądzik na policzkach i jego przyczyny, nierzadko potrzeba czasu, cierpliwości oraz wielu prób różnych metod. Diagnozowanie przyczyn trądziku nadal jest niepełne, a tradycyjna medycyna zazwyczaj ogranicza się do podawania preparatów sterydowych, które mogą doprowadzić do zaostrzenia przebiegu choroby skórnej. Alternatywą jest zwrócenie się ku medycynie chińskiej opartej na wiedzy liczącej ponad 5000 lat. Kosmetyki na bazie siarki i rtęci z dodatkiem olejku herbacianego, mięty i ziół wykazują niesamowitą wręcz skuteczność w walce z trądzikiem różowatym, a jednocześnie są dostępne dla każdego bez recepty. Do Centrum Walki z Nużeńcem trafiają osoby, które bezskutecznie próbowały wielu sposobów, by usunąć trądzik na policzkach, dopiero za sprawą rekomendowanych przez nas kosmetyków, udało im się rozwiązać problem. Maści, kremy, mydła i żele dostępne w naszym sklepie online pomogły odmienić wygląd i samopoczucie wielu osób. To przebadane wyroby o bezpiecznym i potwierdzonym działaniu, które można stosować w domu. Potwierdzenie skuteczności stanowią autentyczne zdjęcia zamieszczone na naszej stronie. Zapraszamy do naszego sklepu oraz zadawania pytań na temat stosowania kosmetyków.

X